Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.10.2014 21:49 - КРЕРДИТНИЯ КАПАН НА ЛИХВАРСКАТА ОЛИГАРХИЯ
Автор: kolevm38 Категория: Политика   
Прочетен: 623 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Кредитния капан на лихварската олигархия  Качено на: 18:32, 17/10/2013

imageПриетият от правителството на ГЕРБ Закон за потребителския кредит позволява на банките да вдигат лихвите, без да информират клиентите си

“Атрактивни жилищни кредити”; “Добре дошли в Кредитланд – водещият кредитен посредник; “Жилище в сегашно време”; “ Преференциален кредит”; “Сигурен дом с фиксирана лихва за първата година и улеснена процедура”.

Реклами на банките заливат ефирното медийно пространство с привлекателни оферти. Те са толкова много и толкова разнообразни, че човек трудно може да се ориентира. И все пак, независимо от икономическата криза, жилището – крепостта за всяко семейство, благодарение на банковия кредит става реалност за много млади хора, които хранят надежди, че утре ще е по-добре от днес. И влизат в капана, от който трудно се излиза. По данни на БНБ все повече българи не могат или са затруднени да плащат редовно вноските по изтеглените от тях кредити. (близо 50% от българите имат един или повече кредита и близо 2млн. кредита са обявени за “лоши” за 2012г.) През последните години около 4 хиляди семейства са изгубили единственото си жилище поради невъзможността да обслужват заема, който са теглили за неговата покупка. Според министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев близо 18 хиляди българи не могат да обслужват редовно ипотеките си. Средният размер на ипотечния кредит в България е 55 хиляди лева. Справка на БНБ показва, че в края на август средните лихви за нови заеми са били 6,82 процента и че обикновено срокът на изплащане е около 20 години. В момента средната работна заплата е от 730 лева. При тези условия, ако единия от двамата в семейството е без работа, което често се случва, собственото жилище остава непостижим блян.

В последно време, поради обедняването на населението, особено актуални станаха така наречените бързи кредити, давани от банки и други финансови институции. Изпадналият в нужда може да получи голяма сума за броени минути само срещу документ за самоличност. Бързи пари могат да се получат и чрез интернет. Заемането е лесно, но връщането обикновено се окзва проблемно. Разследване на Нова телевизия озаглавено “Получаваш 1000, връщаш 5000” показа потресаваща картина. Веднага след излъчването му прокуратурата се самосезира и подхвана скандалните разкрития за лихвите по бързите кредити. Защото освен договорната лихва, която обикновено е много висока, защото кредитите са без обезпечение и се отпускат практически веднага, има и допълнителни такси, които остават скрити при сключването на договора.

Темата за непосилните задължения на получилите заем от нароилите се фирми, които дават бързи пари, тези дни стана номер едно в медиите. В изпълнение на правомощията си отдел „Надзор за законност, защита на обществения интерес и правата на гражданите” при Върховна административна прокуратура, започна проверка по изнесените факти. Както твърди адвокат Атанас Черногорски фирмите предлагащи бързи кредити, залагат в договорите клаузи, чрез които злоупотребяват с правата на гражданите. Много често годишните лихви достигат 50 процента, а в договора има и най-различни нови и допълнителни такси по дълга, за които кредитополучателят не е информиран.

“Взех 5000 лева бърз кредит, после ме принудиха да преподпиша договора и трябваше да връщам 25 000 лева”,

споделя клиентка на адвоката на име Моника. И когато получилият бърз заем разбере, че е подведен, вече е твърде късно. Приетият преди 3 години от правителството на ГЕРБ Закон за потребителския кредит позволява на банките да вдигат лихвите, без да информират клиентите си. Сега икономическата комисия в парламента обсъжда идеите за приемането на специален закон за ипотечните кредити. Обнадеждаващ е фактът, че бързите и често много скъпи заеми събудиха вниманието на властите. Депутати от управляващото мнозинство говорят за затягане на регулациите на небанковите финансови институции, сред които е и слагане на таван на лихвите по малките потребителски кредити. А докато бъдат въведени нови правила експерти съветват онези, които вземат заем задължително да искат копие на сключения договор и да не допускат грешката да остават “празни полета в графите”.

Автор: Петър Бочуков

/alterinformation.wordpress.co



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: kolevm38
Категория: Изкуство
Прочетен: 10393365
Постинги: 7858
Коментари: 2111
Гласове: 1996
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930