Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.03.2014 00:27 - Путин действа по правилото: "Кой, какво и на кого може да направи"
Автор: kolevm38 Категория: Политика   
Прочетен: 2039 Коментари: 1 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Путин действа по правилото: "Кой, какво и на кого може да направи" Дипломацията трябва да бъде основана на морала, анализът й трябва да бъде хладнокръвен, с отправна точка географията. Само в Клуб Z статия от американското сп. "Тайм", която излиза в броя от 31 март image

Робърт Д. Каплан е анализатор на частната компания за глобално разузнаване "Стратфор".

  •  
  • 26/03/2014 18:50:49|

РОБЪРТ Д. КАПЛАН

ХХI век не изглежда така, както предполагахме. Интуитивната реакция на много анализатори, на учени, на хора от администрацията на Обама към анексията на Крим е да не се доверяват, което граничи с дезориентация. Както държавният секретар Джон Кери заяви: „Наистина това е поведение от XIX век в XXI век“.

Добре „XIX век", по думите на Кери, продължава да живее и винаги ще живее. Забравете, че светът е плосък . Забравете технологиите като най-големия стимул за демократизацията. Забравете за тънкостите на международното право. Територията и кръвните връзки в нея заемат централно място в това, което ни прави хора.

Географията не е свършено понятие. В глобален план елитните учени, интелектуалци, анализатори на външната политика , шефовете на фондации и брокерите от корпоративната власт, както и много западни лидери – до голяма степен може да са забравили за него. Но, това, на което сме свидетели днес, е отмъщението на географията: в битката за контрол над буфера между Изтока и Запада - в каквото положение се намира Украйна, за контрол над постарабската пролет, която разбива изкуствените държави в Близкия изток и над етническите и религиозните феодални владения, и в битката за надмощие в безпрецедентната оръжейна надпревара, предприета от източноазиатски държави, които спорят за потенциално богати ресурси на води. Не, технологията не отрече географията, тя само я направи по-ценна.

Докато Западът започна да мисли за международни отношения, закони и мултинационални споразумения, голямата част от останалия свят все още мисли за пустини, планини, всякакви метеорологични условия, пристанища, територии, вода...

Светът се обърна и се вторачи в картите от началното училище, като отправна точка за разбирането на историята, културата, религията и етническата принадлежност, да не говорим за борбата за власт над търговските пътища и природните ресурси.

Предполагаше се, че ерата след Студената война, ще се съсредоточи върху икономиката, взаимозависимостта и универсалните ценности, които да надскочат  инстинктите на национализма и свързаната с национализма мания за господството над географски пространства. Но действията на Путин показват от първо лице единствено число истината - първо, че САЩ трябва да помнят как изглеждат отвън, и по цялото земно кълбо и второ - в международните отношения все още действа правилото: „Кой, какво и на кого може да направи“.

Мощната игра на Путин 

image Руският флаг бе развят днес над военните бази в Севастопол, където са голяма част и от подводниците на Черноморския флот на федерацията. Снимка БГНЕС

И така, какво направи Путин? Руският лидер използва географията в своя полза. Той действа, с други думи казано, според геополитиката, битката за пространство и надмощието в географския смисъл – концепция, която не се е сменила от древността (а за нея напоследък много западни лидери, дипломати и учени остават глухи).

Модерната епоха в Европа трябваше да бъде изградена около идеята за Европейския съюз, който триумфира над оковите на кръвните връзки и етническата принадлежност. Както и на изграждане на система от закони от Иберийския полуостров до Черно море и в крайна сметка от Лисабон до Москва. Но продължителната финансовата криза отслаби ЕС  и неговото политическо влияние в Централна и Източна Европа. И докато европейските демократични идеали са привлекателни за много хора в Украйна, диктатурата на географията прави почти невъзможна преориентацията на тази нация изцяло към Запада.

Русия все още е голяма, Русия все още е преди всичко авторитарна. Тя си остава огромна земя, която в своята история се е радвала на инвазия от французи, германци, шведи, поляци, литовци. Южната част на Кримския полуостров все още е под силното влияние на етническите руснаци, и е дом на руския Черноморски флот, който осигурява на Русия единственият излаз към Средиземно море.

Като видя, че повече не може да контролира Украйна, като манипулира демокрацията й чрез неоцарството на Виктор Янукович, Путин предпочете по­-пряк подход. Той взе де факто под контрол проруския Крим, който вече бе в неговата сфера на влияние. Освен това, люлката на руския морски флот не може да бъде оставена да попадне под влиянието на прозападното правителство в Киев.

След това Путин нареди военни маневри в руските райони, разположени до Източна Украйна, с участието на над 10 000 войници, за да демонстрира географското превъзходство на Русия над половината Украйна, която е проруска, както и над тази част, благословена да притежава големи запаси от шистов газ. Путин, както и Западът, знаят, че само топографията по дългата граница между Русия и Украйна дава на Москва огромно предимство ­ не само във военно отношение, но и в способността да прекъсва потоците от енергия за Киев. Макар Украйна да има собствен природен газ, тя разчита на значително по-­големите руски запаси, за да подхранва икономиката си.

Путин едва ли ще нападне Източна Украйна по конвенционален път. Той няма нужда от това, за да демонстрира доминиращото си положение. Вместо това той ще изпрати сепаратисти, ще предизвика вълнения, ще проучи границата чрез руските войски и по различни начини ще използва браздата с Украйна, за да подкопае както суверенитета на Източна Украйна, така и връзките й със Западна.

Накратко ­ той ще използва всяко географско и лингвистично предимство, за да я отслаби като държава. Просто Украйна е разположена твърде на изток и е твърде долепена в пространството до Русия, за да бъде в зоната на интересите на което и да било правителство в Москва,  демократично или не, ­ което да не позволи пълното интегриране на Киев със Запада.

Другият начин, по който бихме могли да опишем ставащото в света днес, е старомодната политика на сила без пари. Лесно е да се забрави, че много западни анализатори и политолози са израснали в условията на безпрецедентна сигурност и просперитет и че са интелектуално формирани в периода след Студената война, за който се смяташе,че външната политика ще бъде движена от група рационални правила. Но лидерите извън Америка и Европа обикновено са твърде "териториални" в мисленето си. За тях международните отношения са борба за оцеляване. В резултат западните лидери често мислят в универсални рамки, докато управниците на места като Русия, Близкия изток и Източна Азия мислят в по-­тесни рамки ­ такива, които дават предимство само на техните народи или етнически групи.

Виждаме това в Близкия изток, който се развива по­ начин, познат повече на географията от XIX век, отколкото на политически анализ във Вашингтон. В продължение на месеци Арабската пролет бе приветствана като люлка на нов вид регионална демокрация. Но тя бързо се превърна в криза на централната власт, като доведе не до демокрация, а до религиозна война в Сирия, хаос в Йемен и Либия и нова диктатура в Египет като народна реакция срещу зараждащия се хаос и ислямския екстремизъм. Тунис, виждан от някои като единствен успех в Арабската революция, е новоизлюпена демокрация със  сухопътни граници, които вече не може да контролира адекватно, най-­вече в южните пустинни райони, където границите на страната се срещат с тези на Алжир и Либия. Това е ситуация, утежнена от колапса на Либия.

Същевременно Триполи вече не е столица на Либия, а е централен диспечерски пункт за преговори между племена, милиции и банди за контрол на територии. Дамаск не е столица на Сирия, а само на най-­силния сирийски вожд­ Башар Асад. Багдад вече се превръща в столица на племенна шиитска Месопотамия, доминирана от съседен Иран, с на практика независима кюрдска държава в планинския север и джихадистки Сунитистан на запад. При това Сунитистан е вече на място, владяно буквално отстотици войнстващи банди, нахлуващи дълбоко в пустинята в Сирия и дори до Средиземно море.

Голямата географска битка е срещу превръщането на близкоизточните страни в анархични владения на вождове. Тя се води между велика шиитска държава, заемаща Иранското плато, и средновековна сунитска монархия, заемаща по­-голямата част от Арабския полуостров.

Нестихващото насилие и репресии в Източна Саудитска Арабия, Бахрейн и Сунитистан (в който влизат Западен Ирак и Сирия) се подхранват от този саудитско­-ирански конфликт. Тъй като Иран развива технологичната си и научна база, с която да може да разработва ядрени оръжия, Израел вижда себе си де факто в съюз със Саудитска Арабия. Премиерът Бенямин Нетаняху би могъл да бъде описан с неговите опасения от географските си притеснения, включително от тирания от разстояние. Например, затрудненията на сравнително малката израелска авиация самолетите й да изминат големи разстояния на изток осъжда, Израел да търси приемлива военн опция за Иран. Това превръща Нетаняху в това, което той е ­ упорит пратньор в преговорите и за палестинците, и за американците. (Следва).

 

* Заглавието е на редакцията. Оригиналното заглавие на материала е: "Геополитиката и новият световен ред". Статията ще бъде публикувана в американското сп. "Тайм" на 31 март 2014 г.

** Робърт Каплан е главен наблюдател на частната компания за глобално разузнаване "Стратфор". Той е автор на 15 книги за външната политика. Последната от тях е "Азиатският котел ­Южнокитайско море и краят на стабилния Тихи океан".





Гласувай:
2



1. kostadin - Просто в Украина живеят предимно ...
28.03.2014 10:26
Просто в Украина живеят предимно руснаци .Трудно измиращата Европа ще прати там "европейци"
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kolevm38
Категория: Изкуство
Прочетен: 10316566
Постинги: 7858
Коментари: 2111
Гласове: 1991
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031